Preskoči na vsebino

ZGODBE

Pedagoško, raziskovalno, mednarodno in digitalno delo na Univerzi NORD

Pedagoško, raziskovalno, mednarodno in digitalno delo na Univerzi NORD

Univerzo NORD sem izbrala za izmenjavo zaradi našega partnerstva v projektu SETCOM, financiranem iz Norveškega finančnega mehanizma. Globlje razumevanje te institucije se mi je zdelo naravna odločitev. Čeprav projekt predvideva študijski obisk, so sredstva omejena, zato se je Erasmus izkazal za idealno priložnost.

V času izmenjave na Univerzi NORD smo si izmenjali dragocena znanja na področjih raziskovanja, pedagogike in mednarodnih odnosov. Spoznala sem se z nordijskim »flat modelom« zaposlovanja in konceptom enakosti, razpravljali smo o karierah akademikov in pomenu (ter dokazih) pedagoške odličnosti ter internacionalizaciji. Opazila sem, da so standardi za raziskovalno odličnost in internacionalizacijo na Univerzi v Mariboru bistveno višji, čeprav je Univerza NORD bolj zahtevna na področju pedagogike, kjer je potrebno imeti obsežen pedagoški portfolio ter dokazovanje napredka na tem področju.

Organizatorji so nam omogočili tudi voden ogled nekaterih zgodovinskih mest v bližini. Tako smo izvedeli mnogo o kulturi Vikingov in svetem kralju Olavu. Brez zadržkov so spregovorili tudi o temnejših vidikih zgodovine na Norveškem, kot je npr. II. svetovna vojna in tudi sodobni pojavi neonacizma. Presenečena sem bila nad odprtostjo in jasnostjo pogleda na polpreteklo zgodovino.

V okviru obiska smo obiskali tudi dve osnovni šoli in center za izobraževanje odraslih (pretežno migrantov). V vseh izobraževalnih institucijah so presenečali odprti prostori in posebna skrb za norveški jezik. V šolah ne poznajo ocen do (našega) 8. razreda, ker je znanje družbeno sprejeta vrednota to ne predstavlja nobenih težav. Inkluzija je ena izmed najvišjih prioritet, v redni šolski program integrirajo tudi močno gibalno (ali drugače) ovirane učence in tudi učence s težjimi duševnimi motnjami. Dodati pa je treba, da gre za državo, kjer finance niso problem, kar marsikaj olajša.

Posebno pozornost smo namenili digitalni preobrazbi. S tem namenom smo se udeležili več predavanj, na primer o varni uporabi VR/AR očal, o mednarodnem programu GameLab, o uporabi umetne inteligence v izobraževanju. Zanimivo je, da na Univerzi NORD digitalna in zelena preobrazba nista posebej izpostavljeni, saj je to že del njihovega vsakdana, zlasti okoljevarstvena zavest. Ta univerza ponuja svetovno priznan program za razvijalce video iger, GameLab, ki privablja študente s celega sveta, saj je izobraževanje na Norveškem brezplačno. Program je podprt z močno raziskovalno skupnostjo in vrhunsko opremo, kot so testna VR očala, vredna več kot 20.000 €.

V programu GameLab na Univerzi NORD so zelo pozorni na socialne, čustvene in kulturne specifike, kar nas je presenetilo in hkrati razveselilo, saj se to močno sklada z načeli našega projekta SETCOM https://pef.um.si/raziskovanje-in-umetnost/mednarodni-projekti/setcom/.

Moja izkušnja izmenjave na Univerzi NORD mi je omogočila, da sem razširila svoje znanje o digitalizaciji v visokošolskem prostoru in pridobila dragocen vpogled v radikalno drugačne institucionalne strukture in kulturna okolja. Spoznavanje koncepta »zaupanja« v Skandinaviji, kjer se ta uporablja in razume na povsem drugačen način kot v Sloveniji, je bilo izjemno razsvetljujoče. Fascinantno je bilo videti, kako ta sistem ne le deluje, ampak celo cveti v tamkajšnjem okolju. Izmenjava na Univerzi NORD je bila veliko več kot samo akademska izkušnja. Pravzaprav je bil to celovit potop v nordijsko kulturo, izobraževalne paradigme in sodobne pristope k digitalni preobrazbi, ki bi ga vsakemu toplo priporočala.

red. prof. dr. Alenka Lipovec
Pedagoška fakulteta

Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Bodø, Norveška
Obdobje izmenjave: maj 2023

Deli objavo:
Zapri