Izvedba eksperimentalnih testov pri visokih hitrostih obremenjevanja

V okviru več kot desetletnega uspešnega sodelovanja s Kumamoto University je bil izveden enomesečni obisk, ki je bil namenjen izvedbi eksperimentov in predstavitvi raziskovalnega dela, Slovenije ter Univerze v Mariboru. V okviru štiritedenskega obiska so bili izvedeni eksperimentalni testi, ki jih zaenkrat v Evropi ni možno izvajati na javnih institucijah in služijo za razvoj modernih metamaterialov.

Pri testih se uporablja topu podobna naprava, kjer je eksplozija smodnika uporabljena za pospešitev izstrelka na katerega je nameščen metamaterial. Tako je možno metamateriale testirati pri hitrostih udarca do 600 m/s, kar služi ocenitvi mehanskega obnašanja teh materialov, pri hitrostih, ki se lahko pojavijo med njihovo uporavo v praktičnih aplikacijah. Pridobljeni rezultati so bili uporabljeni v dveh znanstvenih člankih in služijo za osnovo za nadaljnje delo v okviru naslednjega obiska. Ob tem je bila preučena tudi nova možnost razvoja metamaterialov na mikronivoju, s pomočjo eksplozijskega preoblikovanja. To bo služilo za razvoj novih metamaterialov in je del raziskovalnega dela, ki je v teku.

Izmenjave, podprte s strani Erasmus+ programa so idealne za razvoj novih sodelovanj, ker ni potrebno imeti drugega večjega vira sofinanciranja za obisk, kot so na primer bilateralni ali drugi skupni projekti med sodelujočimi institucijami. Ob tem, kot tudi v mojem primeru, program omogoča obiske na institucijah s katerimi je večletno sodelovanje že vzpostavljeno. Na ta način lahko tudi s promocijo med predavanjem na gostujoči instituciji opogumimo študente k študentski izmenjavi, ki je predvsem za študente iz tako oddaljenih dežel, kot je Japonska, vsekakor velik življenjski dogodek.

doc. dr. Nejc Novak
Fakulteta za strojništvo

Mobilnost z namenom usposabljanja (STT)
Kumamoto, Japonska