Preskoči na vsebino

ZGODBE

Odlična izkušnja na mobilnosti na Češkem

Odlična izkušnja na mobilnosti na Češkem

Za Erasmus gostovanje na Češkem sem se odločila iz več razlogov. Prvi je zagotovo ta, da člani in članice obeh oddelkov odlično sodelujemo že več let. Naslednji pomembni razlog je podobnost okoliščin dela na obeh oddelkih za germanistiko, saj sta tako Maribor kot Usti nad Labem mesti v neposredni bližini nemškega govornega področja, s primerljivim številom prebivalstva, nemščina je na obeh območjih hkrati tuji in sosedski jezik. V obeh mestih je kulturna zgodovina močno povezana z nemščino, na obeh germanistikah poteka intenzivno znanstveno raziskovanje na različnih področjih germanistike (nemški jezik, nemška književnost, didaktika nemščine) in žal se na obeh germanistikah soočamo z upadanjem interesa za študij. V obeh državah potekajo razprave o statusu drugega tujega jezika v šolah, kar je tako v Sloveniji kot na Češkem nemščina, pri čemer je situacija diametralno nasprotna: na Češkem je 2. tuji jezik obvezen in razmišljajo o spremembi statusa v neobveznega, medtem ko je pri nas 2. tuji jezik neobvezen in razprave potekajo v smeri spremembe statusa v obveznega.

V okviru Erasmus izmenjave, ki sem jo potem še na lastne stroške raziskovalno podaljšala na skupno 3 mesece, sem imela možnost (in tudi obveznost) izvesti veliko ur seminarjev, in sicer v okviru izbirnega predmeta, ki sem ga morala načrtovati, izvesti in potem ovrednotiti delo študentov in študentk, v okviru seminarske ponudbe, ki se je lahko udeležijo tudi zunanji slušatelji, tj. učitelji in učiteljice ali t. i. kombinirani študenti in študentke, in v okviru drugih seminarjev, ki sem jih izvajala na oddelku. Navdušena sem nad motivacijo in delom, ki ga v študij vlagajo sicer maloštevilni in večinoma že vsaj delno zaposleni študenti in študentke. Poleg pedagoškega dela sva s kolegico, ki je bila moja gostiteljica in se tudi ukvarja z didaktiko, izvajali tudi raziskavo. Rezultat bo članek o primerjavi uresničevanja koncepta medpredmetnosti pri pouku (tujih jezikov) v Sloveniji in na Češkem. V prihodnosti pa želimo okrepiti tudi projektno delo; do zdaj smo večinoma sodelovali pri diseminacijskih aktivnostih, zdaj razmišljamo o prijavi enega, morda celo dveh mednarodnih projektov.

Pedagoško in raziskovalno delo sem odlično povezala tudi s kontinuiranim bivanjem v mestu Usti nad Labem, spoznavanjem Češke, češčine (ker je češčina slovanski jezik, je veliko podobnosti s slovenščino, a je tudi veliko lažnih prijateljev), češke kulture (razstava Naši Němci/Unsere Deutschen v mestu Usti nad Labem) in čudovite narave (Tiské stěny/ Tyssaer Wände v bližini mesta Usti nad Labem) ter intenzivnim raziskovalnim delom, katerega rezultat bo kar nekaj objav (dva članka, več recenzij člankov, ocena doktorske disertacije itd.).

Kljub velikim logističnim naporom, ki sem jih vložila v samo pripravo izmenjave (vnaprej je bilo treba realizirati pedagoške obveznosti, dobiti dovoljenje dekana in Komisije za študijske zadeve, predati vodenje oddelka namestnici, pripraviti finančne podlage za izmenjavo in nenazadnje tudi organizirati osebno družinsko življenje), sem izjemno vesela in zadovoljna, da sem imela možnost in priložnost pedagoško-raziskovalno delati dlje časa na tuji univerzi in jo zelo priporočam tudi drugim.

izr. prof. dr. Saša Jazbec
Filozofska fakulteta

Mobilnost z namenom poučevanja (STA)
Ústí nad Labem, Češka
Obdobje izmenjave: marec, april 2023

Deli objavo:
Zapri