PROGRAMMES

SUMMER SCHOOL OF SLOVENE AS A SECOND AND FOREIGN LANGUAGE – SLOVENE AT FIRST SIGHT 2024

CEEPUS

Obdobje/Dates: 26 August–6 September 2024
Organizacija/Organisation: Oddelek za slovanske jezike in književnosti, Filozofska fakulteta/Department of Slavic Languages and Literatures, Faculty of Arts
Lokacija/Venue: Maribor, Slovenia

Od 26. 8. 2024 do 6. 9. 2024 bo na Filozofski fakulteti UM v organizaciji Oddelka za slovanske jezike in književnosti in v sodelovanju z Mednarodno pisarno UM ter s Centrom Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja – CMEPIUS potekala Poletna šola slovenskega jezika kot drugega in tujega jezika z naslovom Slovenščina na prvi pogled. Poletna šola je namenjena tujim slovenistkam in slovenistom, slavistkam in slavistom, študentkam in študentom, ki se v tujini ukvarjajo s slovenskim jezikom, literaturo in kulturo. Udeleženke in udeleženci poletne šole prihajajo z visokošolskih ustanov iz srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope, ki so vključene v mrežo CEEPUS Slavic Philology and Its Cultural Contexts. Dopoldanski program poletne šole vključuje lektorske vaje in konverzacije v slovenščini, popoldanski program pa dve slovenistični predavanji in večerne aktivnosti v organizaciji Mednarodne pisarne UM ter celodnevno ekskurzijo.

Vodja poletne šole: izr. prof. dr. Gjoko Nikolovski (gjoko.nikolovski@um.si)

From 26 August 2024 to 6 September 2024, the Faculty of Arts of the University of Maribor will host the Summer School of Slovene as a Second and Foreign Language entitled Slovene at First Sight. The summer school will be organised by the Department of Slavic Languages and Literatures in cooperation with the UM International Relations Office and the Centre of the Republic of Slovenia for Mobility and European Education and Training Programmes – CMEPIUS. The Summer School is aimed at international students of Slovene and Slavic languages. The participants of the summer school come from higher education institutions from Central, Eastern and South-Eastern Europe, which are included in the CEEPUS network Slavic Philology and Its Cultural Contexts. The morning programme of the summer school includes language tutorials and conversations in Slovene, while the afternoon programme includes two Slovene lectures and evening activities organised by the UM International Relations Office and a full-day excursion.

Head of the Summer School: Assoc. Prof. Dr. Gjoko Nikolovski (gjoko.nikolovski@um.si)

Poletna šola je organizirana v okviru programa CEEPUS. Več o finančni podpori lahko preberete tukaj. Za več informacij glede štipendij stopite v stik z mednarodno pisarno na vaši domači fakulteti.

The summer school is organised under the CEEPUS programme. Read more about financial support here and contact your International Relations Office at your home university.