Odločitvi o tem, ali bi se odpravila na izmenjavo tekom študija nisem posvečala pretirane pozornosti. Resneje sem o tem začela razmišljati, ko sem na spletni strani svoje fakultete zasledila objavo o tem, da na Veleposlaništvu RS v Pragi nudijo možnost opravljanja Erasmus+ prakse. Želela sem si pridobiti neposredni vpogled v diplomatske procese in mednarodne odnose, kar bi nadgradilo moje študijsko znanje, in si nabrati novih izkušenj in dragocenih znanj. Zavedala sem se, da z delom na Veleposlaništvu to lahko pridobim. Praga s svojo bogato kulturno zgodovino, dobrimi univerzami in nizkimi stroški bivanja velja za odlično mesto za študijske izmenjave, zato mi je destinacija vzbudila še večjo željo po tem, da bi bila izbrana za opravljanje Erasmus+ prakse.
Moje delovne zadolžitve na Veleposlaništvu so bile priprava tedenskega poročila o političnem dogajanju na Češkem, obnova člankov, odgovarjanje na e-maile oseb, ki so se na nas obrnile z raznimi pravnimi vprašanji, in pomoč pri pripravi dogodkov, ki jih je načrtovalo Veleposlaništvo. Največji dogodek, na katerem sem tekom opravljanja prakse imela priložnost sodelovati, je bil Vinski dogodek v Kaisersteinski palači v Pragi, na katerem je več kot 60 slovenskih vinarjev predstavilo svoja vina potencialnim češkim poslovnim partnerjem. Poleg vinarjev se je predstavilo tudi sedem turističnih destinacij ter dve živilski podjetji. Veleposlaništvo je dogodek pripravilo v sodelovanju z Zbornico kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije in Slovenija Centrom Praga. Moja glavna naloga v zvezi z dogodkom je bila priprava vinskega kataloga, v katerem so bile opisane sodelujoče vinske kleti ter vina, ki so jih predstavile na dogodku. Za kvalitetno pripravo kataloga je bila potrebna stalna komunikacija z vinskimi kletmi, GZS ter prevajalko – katalog je bil preveden v češčino. Sodelovala sem tudi pri pripravi seznama gostov in ostalih sprotnih nalogah. Maja, ko se je obdobje moje prakse bližalo h koncu, sem sodelovala tudi pri pripravi dogodka ob Svetovnem dnevu čebel, ki je potekal v parku Ladronka,v Pragi.
Tekom izmenjave sem pridobila številne življenjske izkušnje. Med najpomembnejšimi je iznajdljivost in hitro prilagajanje novim okoliščinam ter strpnost. Živeti v tuji državi, ko te od družine in prijateljev loči kar nekaj kilometrov, je v določenih trenutkih bil velik izziv. Vendar pa sem v pogovorih z drugimi študenti, s katerimi sem tekom izmenjave navezala stike, ugotovila, da se vsi soočamo s podobnimi težavami. V kolikor sem potrebovala pomoč pri rešitvi nekega problema, sem se lahko obrnila na tamkajšnje študente ter sodelavce na Veleposlaništvu, za kar sem neizmerno hvaležna. Na zabavah, ki jih je za študente organiziral Erasmus, sem spoznala veliko študentov in sklenila nova prijateljstva, bivanje v tuji državi je tako postalo lepše in bolj zabavno. Menim, da je vsem študentom bilo skupno to, da so bili odprti za sklepanje novih prijateljstev, in ambicioznost na kariernem področju ter solidarnost. Praga je odličen kraj za študijske izmenjave. Poleg številnih znamenitosti, prečudovitega mestnega jedra in dobre hrane nudi nešteto prostočasnih aktivnosti ter odlično nočno življenje.
Moja Erasmus izkušnja je bila polna novih dogodivščin, ustvarila sem veliko lepih spominov, pridobila številne življenjske izkušnje ter se naučila veliko o praktičnih vidikih življenja. Po izmenjavi je moj pogled na svet bolj odprt, pridobila sem tudi večjo motivacijo na kariernem področju, inovativno mišljenje ter večjo prilagodljivost novim situacijam.
Karla Topolko
Pravna fakulteta
PRAKSA V TUJINI
Praga, Češka
Obdobje mobilnosti: februar 2024–maj 2024