Preskoči na vsebino

ZGODBE

Zima, fika in severni sij!

Zima, fika in severni sij!

Švedska je znana po mrzlih zimah, pa vendar tam z lahkoto najdeš izjemno tople in odprte ljudi. Za opravljanje praktičnega usposabljanja na Švedskem sem se odločila, saj sem želela izkusiti življenje na severni strani Evrope. Švedska je tudi znana po dobro organiziranem šolskem sistemu in sistemu socialnega varstva, zato sem si glede na svoje področje študija (inkluzija v vzgoji in izobraževanju) želela pridobivati izkušnje prav tam. Praktično usposabljanje sem opravljala na Fundaciji Activa v kraju Örebro, ki mu Švedi pravijo tudi »center Švedske,« čeprav dejansko leži nekoliko južneje. Örebro je mesto, ki je precej podobno Mariboru – ni preveliko in ni premajhno, ni preveč in niti premalo živahno, v njem pa sem se definitivno vseskozi počutila dobrodošlo in sprejeto.

Fundacija Activa se primarno ukvarja s podporo in pomočjo pri iskanju zaposlitve ljudem s posebnimi potrebami ali kakršnimi koli drugimi ovirami ali primanjkljaji, zaradi katerih ima oseba težave samostojno vstopiti na trg dela. V času usposabljanja sem s svojim mentorjem sledila postopku nekaj njegovih kandidatov in se udeleževala spoznavnih sestankov, obiskov potencialnih podjetij, obiskov kandidatov na podjetjih, kjer so se usposabljali za zaposlitev, in podobno. Na Fundaciji Activa poteka tudi kar nekaj projektov. Najbolj aktivno sem bila vpeta v projekt Erasmus+, v sklopu katerega je Fundacija v sodelovanju z lokalnimi srednjimi šolami na mobilnost v Maribor pomagala poslati skupino dijakov, ki so v Sloveniji bivali in se praktično usposabljali štiri tedne. Skupaj z mentorjem sva s skupino izvajala priprave na mobilnost pred odhodom, ki so potekale v obliki tedenskih srečanj. V času mobilnosti dijakov sem jim bila tudi na voljo za pomoč ali morebitna vprašanja, tesno pa sem sodelovala tudi z organizacijo v Mariboru, ki je njihovo mobilnost organizirala. Po končani mobilnosti dijakov smo s skupino izvedli tudi nekaj zaključnih evalvacijskih srečanj, kjer sva jim z mentorjem pomagala ustvariti zaključna poročila o njihovi izkušnji. Skozi celoten proces njihove mobilnosti pa sem imela tudi možnost ustvariti video, ki bo uporabljen za namene promocije prihodnjih mobilnosti pri dijakih s posebnimi potrebami. Sodelovala sem tudi pri projektu KIAS 2.0, pri katerem Fundacija Activa nudi pomoč ženskam iz Ukrajine, ki so se zaradi vojne bile primorane zateči v tujino. Zanje Activa organizira osnovni jezikovni tečaj švedščine in razne kulturne aktivnosti, hkrati pa tudi pomaga pri iskanju zaposlitve, da se lahko čimprej in čimbolj vključijo v švedsko družbo.

Švedi so znani kot malo manj družabni ljudje, vendar sem sama imela drugačno izkušnjo. V času svoje mobilnosti sem živela pri švedski družini na obrobju mesta. Ta družina je bila zelo velika in čeprav so se vsi štirje otroci že odselili, je bila hiša večkrat zelo polna! Z njimi sem lahko doživela švedski praznik Sv. Lucije, božič, veliko noč in prvomajsko kresovanje. Skupaj smo si ogledali tudi Evrovizijo, kar je na Švedskem pravi dogodek, saj se je doma pred televizorjem zbrala prav vsa družina! Vesela sem, da sem imela možnost svojo mobilnost preživeti prav z njimi in veselim se ohranjanja stikov tudi v prihodnosti.

Največji izziv na mobilnosti mi je predstavljalo razumevanje jezika. Švedščina je izjemno zanimiv jezik in tudi sama sem v sklopu prej omenjenega projekta KIAS 2.0 obiskovala osnovni jezikovni tečaj. Učenje osnov švedščine je bilo zelo zabavno in rada bi se učila še naprej. Sama komunikacija v vsakdanjem življenju ni bila zahtevna, saj na Švedskem velika večina ljudi govori zelo dobro angleško in moram priznati, da nimam niti ene slabe izkušnje. Vsi so bili izjemno prijazni in pripravljeni pomagati kjer koli!

Velik del švedske kulture je tudi »fika« oziroma »čas za kavo,« ki ga Švedi jemljejo zelo resno! V organizaciji, kjer sem opravljala praktično izobraževanje, pa tudi povsod drugod je odmor za kavo trikrat dnevno, brez izjeme. H kavi pa običajno sodi še posladek, ki celotnemu doživetju doda piko na i.

Ohranjanje in varovanje okolja je na Švedskem velikega pomena, zato imajo neverjetno organizirane in razvite trgovine z rabljenim blagom. Zelo malo stvari, ki jih kupijo, je čisto novih in ljudje tudi po pol ure v vrstah čakajo, da se odpre njihova najljubša trgovina, kjer lahko najdejo kar koli – od opreme za dom, gramofonskih plošč, knjig, fotoaparatov, posode, pa tudi oblačil. Čudovito!

Pri svojem delu sem zelo uživala in neizmerno sem vesela, da sem se odločila prav za Švedsko! Spoznala sem veliko ljudi, ki so me zelo lepo sprejeli in v veselje mi je bilo delati in se družiti z njimi. Verjamem, da sem pridobila prijatelje, s katerimi bom ostala v stiku, kljub temu da živimo precej narazen.

Moja izkušnja je bila res izjemna. Doživela sem pristno švedsko zimo z veliko, veliko snega! Izpolnila se mi je tudi velika želja že en teden po prihodu na Švedsko – iz svoje sobe sem lahko videla severni sij! Ker je Örebro lociran precej južno, je to na tem območju izjemno redek pojav. Mnogo ljudi, med drugim tudi družina, pri kateri sem bivala, ga niso videli še nikoli v življenju. Definitivno je bil to zelo dober začetek izjemnih šestih mesecev. Vsem, ki razmišljajo o Erasmus+ izmenjavi, bi rada sporočila, naj to priložnost vsekakor zagrabijo in izkoristijo, saj je res neprecenljiva!

Lea Korošec
Pedagoška fakulteta

PRAKSA V TUJINI
Örebro, Švedska
Obdobje mobilnosti: november 2023–maj 2024

Deli objavo:
Zapri